Kõrgharidus
Erasmus
Info kõrgkoolile
Info üliõpilasele
Erasmusega õppima
Erasmusega praktikale
Ettevalmistav keeleõpe
Hüva nõu
Üliõpilaskaart
Erasmuse üliõpilaste võrgustik - Check-in Europe
ESTILC 2014/2015
Info õppejõule
Kontaktid
Statistika
Osalevad kõrgkoolid
Erasmus Mundus
Tempus
Nordplus
Üritused
Bologna projekt
Kontakt
Trükised
 

Praktilisi nõuandeid erasmuslastelt

Olge aktiivsed, siin ei ole vaja midagi karta. Need asjad, mida näete või teete Erasmuse programmi jooksul, on parim viis õppida ja ennast arendada. Võtke sellest ajast nii palju kui võimalik! Nautige iga minutit! Veel üks nõuanne – võtke kindlasti kaasa oma kodumaa pilte, raamutuid või suveniire, neid saab kasutada, kui tuleb rahvusvaheline kultuuriõhtu või mingi teine sarnane üritus, kus saab oma riiki iseloomustada ja tutvustada, samuti tuletavad need asjad teile meelde kodumaad ja siis te ei tunne nii suurt koduigatsust. Ärge unustage võtta kaasa energiat ja huumorit, sest neid on vaja kogu aeg.
(Tanja, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Poola, 2004/2005)
 
Kõige tähtsamaks nõuandeks on kindlasti – usalda oma instinkte! Usalda esmatunnet, ole teadlik enda soovidest ja püüdle nende poole; ära lahku ilma, et kõikidele sinu küsimustele (ükskõik kui tühised need teistele ei tundu) on vastatud – sina oled ikkagi ju see inimene, kes mitu kuud peab üksi võõras riigis elama.
Esimestel päevadel ei tasu üldse üle mõelda ega hulluks minna. Kõik peabki nii segane ja tunnetest ülepulbitsev olema. Ega uus ülikool on samuti ühtäkki tegevustepöörisesse sattunud ning kui sina mõtled, et mis tuleb teha ja mis ajaks, siis sind vastuvõttev ülikool maadleb sarnaste, kuid mitmekümne õpilase võrra suuremate probleemidega.
Natuke segadust, pikemaid ootamisi ja vestlusi tuleb kindlasti igal erasmuslasel tihemini ette kui tavalisel üliõpilasel. Kõigele vaatamata tuleb ka taoline asi kasuks – saad lähemalt tuttavaks õpetajatega, nende kultuuriga ning tekib ka kodusem ja kindlam tunne.
Ära piirdu vaid erasmuslase eluga, süüvi võõrasse kultuuri, otsi kontakte ja tutvusi kohalike seast ning ole avatud kõigele uuele ja huvitavale (viidates legaalsetele tegevustele loomulikult), mida uus keskkond sulle pakkuda soovib!
(Eve, ΤΕΙ Κρήτης, Kreeta, 2008/2009)
 
Valige südamelähedane sihtkoht, respekteerige kohalikke kombeid ja näidake üles huvi kohaliku kultuuri ja keele vastu. Praktiseerige kohalikku keelt igal võimalikul juhul, eriti kui olete seda varem õppinud. Looge ja säilitage tutvusi oma Erasmuse-kaaslaste ja kohalikega.
(Grete,  Eötvös Loránd Tudományegyetem, Ungari, 2008/2009)
 
Kindlasti tasuks sihtkohariigi kohta teha ka taustauuringut, kui eelnevalt ei ole juba häid teadmisi. Seeläbi jäävad loodetavasti ära suuremad fopaad. Igal riigil on omad tabuteemad, mida ei pea just vältima, aga millega peaks ettevaatlik olema.
Erinevates ülikoolides on vägagi erinevad nõudmised, seega ei tasu arvata, et igal pool on sama vastutulelikud õppejõud või nii vabad reeglid kui kodukõrgkoolis. Ülejala ei tasu näiteks ühtegi kodutööd või eksamit teha, pigem tuleb vaeva näha, et olla kohalike üliõpilastega võrdväärne.
(Kadri, Universität zu Köln, Saksamaa, 2008/2009)
 
Tasub endale selgeks teha, millepärast tahad minna Erasmust tegema, sellepärast leian, et motivatsioonikiri, mida mina pidin Erasmuse programmi kandideerimiseks tegema, on väga hea idee.
Kohale jõudes ei tasu ärrituda, kui alguses tundub kõik viltu vedavat. Tulin siia kodutu ja keeleoskamatuna. Ei teadnud, kus asub pood või bussipeatus. Mäletan väga eredalt, kuidas pidin esimest korda kooli minema: kell 8 hommikul veel ei teadnud, kus kool asub.
Kohe algusest on teada, et Erasmus on ainult üks etapp elust ja sellest tasub võtta maksimum: leida uusi sõpru, proovida uusi asju, õppida tundma teisi kultuure ja keeli.
Soovitan igasuguseid üritusi korraldada – eriti näiteks õhtusööke sõpradega, kus saab proovida erinevate maade jooke ja sööke. See on hea võimalus sõprade maid tundma õppida ja samas ka enda oma tutvustada.
Samuti tasub suurte ja lugematute Erasmuse ürituste ja pidude vahel aega leida, et kohalikega sotsialiseeruda. Esiteks on see hea keeleõppeks ja teiseks suudavad nad kindlasti edasi anda palju huvitavat informatsiooni – soovitada kohti, mida külastada, või anda nõu, mida teha. Kahetsen, et pole seda nõuannet ise nii palju praktiseerinud.
Erasmuslasena on kerge uusi sõpru leida – kõik on samas olukorras ja tihti tekib justkui oma Erasmuse pere. Kuid leian, et alati tasub veidi valvel olla ja mitte kõiki pimesi usaldada. Seda seetõttu, et olen ise kogenud mõningaid pettumusi. Kultuurid on nii erinevad ja inimesed mõistavad teineteist tänu teistsugusele kultuuritaustale erinevalt.
Tasub nii palju kui võimalik ringi reisida ja lähedalolevates linnades ning külades käia. See on tihti kõrgkoolide ja üliõpilasorganisatsioonide poolt üpris lihtsaks tehtud.
Miinuspool on see, et sageli on nendel reisidel palju rahvast korraga ja teiste järgi ootamine võtab kaua aega. Olen mitmel korral sõpradega kamba peale auto rentinud – see on samuti hea võimalus ja hooaja väliselt võib autosid väga odava hinnaga saada.
(Liisi, Universidad de Granada, Hispaania, 2008/2009)
 
Esimene kultuurišokk tabab Eesti tudengit Saksamaal siis, kui ta avastab, et interneti püsiühendus on selle riigi ühiselamutes äärmiselt suhteline mõiste, kui asi selle ühenduse püsimist puudutab, ning šokk ainult süveneb, kui tudeng jõuab ringiga arvutiklassi, kus keegi näib olevat andnud kõigile elektroonilistele seadmetele käskluse „Langsamer, bitte!“
Juhul, kui oma mõistus on internetita toimetulekuks juba täiesti otsas, tasub eeskuju võtta Aasia päritolu kaastudengitest, kes on tehniliste abivahendite ärakasutamise osas äärmiselt innovatiivsed ning kelle käest võib õppida näiteks seda, et linnaliini busside graafikud, mida pole võimalik internetist vaadata lihtsalt seetõttu, et internetti tõenäoliselt pole, tuleb lähimas bussipeatuses fotoaparaadi abil jäädvustada.
(Mai, Universität Konstanz, Saksamaa, 2008/2009)
 
Vali ained, millega oled tuttav, mida sa ei tea ja mida väga tahaksid võtta. Tugeva jalgealuse annab aine, mis juba koduülikoolis läbitud. Selles osaledes saad terveks nädalaks sisenduse: ma tean, ma oskan, ma saan aru. Ained milledest ei tea – on huvitav, on raske, hea, et läbitud sai. Ained, mida väga tahaksid võtta, on täielik areng ja rõõm, need läbitakse mühisedes.
Oluline on olla alati ettevalmistunud, sinu arvamust küsitakse pidevalt, seega see võiks olla olemas ja tulla kokutamata. Ja kui sa ei olegi sotsiaalne hing või ka lihtsalt veel tugev, vali mõni projekti-aine. Seal kuuled, kuidas teised oma ideid tutvustavad, seisukohti avavad või muidu vestlevad – sellest õpib üüratult palju.
Arvesta kohe, et stipendiumist ei pruugi jätkuda muuks kui üüriks. Söömiseks ja meelelahutuseks peab olema saadud mujalt. Kõrvuti õpingutega töötamine röövib aja ja see võib tähendada üliõpilaselust kõrvalejäämist. Pea meeles, et odavam üür tähendab vähem isiklikku ruumi.
(Marve, Tampereen Yliopisto, Soome, 2008/2009)
 
Ära väsi rääkimast, kes Sa oled ja kust Sa tuled. Ära väsi kuulamast, kes nad on ja kust nad tulevad. Praktiseeri vastastikku harimist. See võimalus on suur kingitus.
Ära pelga grupitööd ja eneseväljendamist. Praktiliselt ei saa Sa teha midagi enne, kui Sa pole tehtavast aru saanud ja nad AITAVAD aru saada. Nad teavad, et tunned end rääkivat kui eelkooliealine ja see ajab Sind meeleheitele, ja nad teavad, et Sinus on rohkemat, kui suudad keele abil väljendada.
Ära karda teha vigu, sest läbi vigade käib õppimine. Sa ajad neid naerma ja hiljem naerad isegi – ühel hetkel oled jõudnud edasi ja loonud midagi, mis jäänud Sinust selja taha.
Sulle antakse vabadus, mida kõigile ei anta. Kasuta seda vabadust.
Sa ei ole kunagi üksi. Keelekursusel leiad enda kõrvalpingilt istumas teise eestlasest nimekaimu, kes otsib kodu nagu Sinagi, kellel on samad mured nagu Sinulgi. Kui oled leidnud kodu, siis ümber nurga elab teine eestlane.
(Nele, Univrsita di Bologna, Itaalia, 2008/2009)
 
2009/2010. õppeaastal Erasmus programmis osalenud üliõpilaste parimad esseed teemal "Erasmus pogramm võimaluste ja väärtuste loojana":
 
 
 
  
 
2010/2011. õppeaastal Erasmus programmis osalenud üliõpilaste parimad esseed teemal "Erasmus - võti tulevikku":
 
 
 
 
 
 

Loe lisaks üliõpilaste kogemustest välismaal:

Anu Kõu – Groningeni ülikooli doktorant
Tallinna Tehnikakõrgkool Bienvenue à Paris!
Tallinna Ülikool Kolledži üliõpilased proovisid võõrast leiba
Tartu Tervishoiu Kõrgkool Reisikiri: Ungari veinid on Ungaris paremad
Tartu Ülikool Erasmusega Euroopas
Tartu Tudeng - Erasmus Mihkel Nanits - Erasmusega Euroopas

 

 

 
 
 
  Hariduskoostöö keskus Sihtasutus ARCHIMEDES L. Koidula 13a
10125 Tallinn RK 80011561